poniedziałek, 2 czerwca 2014

Kilka słów o olejku z drzewa herbacianego

Aborygeni, rdzenni mieszkańcy Australii, rozgniatali liście drzewa herbacianego na papkę i używali jej do dezynfekcji ran i leczenia oparzeń. Pierwsi kolonizatorzy tych terenów sporządzali z liści tego drzewa leczniczą herbatę. Podczas II Wojny Światowej, żołnierze w apteczkach posiadali ten olejek. Obecnie coraz bardziej popularny, uprawiany jest na szeroką skalę. Znany z wielu zastosowań i leczniczych właściwości, posiada ponad 90 związków aktywnych.
Olejek z drzewa herbacianego to naturalny olejek eteryczny, którego pozyskuje się w procesie destylacji z parą wodną liści drzewa (Melaleuca Alternifolia- zwanego także Tea Tree).

Parę lat temu, ja sama odkryłam jego wszechstronne możliwości i cały czas staram się poszerzać jego zastosowanie.

Kolor: jasnożółty, przezroczysty,
Konsystencja: rzadki, niezbyt tłusty,
Zapach: ziołowy, korzenny, ziemisty i ciepły, jednym ten zapach się podoba innych odstrasza (o tym za chwilkę) lub jest dla nich za ostry,
Działanie: przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze, przyspiesza gojenie ran oraz zapobiega zakażeniom, polecany w walce z trądzikiem, łupieżem, brodawkami i innymi zmianami na skórze, skutecznie pomaga zmniejszyć skutki odmrożeń i łagodzi odleżyny, ma właściwości kojące i znieczulające, odstrasza komary i inne owady. Jego działanie jest wszechstronne. 
Zastosowanie: bardzo szerokie.


Gdy zdecydujesz się na zakup tego olejku, wybierz ten, który w 100% posiada wyciąg z drzewa herbacianego. Sprzedawany jest zazwyczaj w buteleczkach 7ml. Cena 100% to ok. 12zł. Tańsze lub w takiej samej cenie, ale w większym opakowaniu są olejki, ale mieszane, wieloskładnikowe. Ich działanie nie będzie tak efektywne, jak to, 100% wyciągu z drzewa herbacianego. 

Poniżej postaram opisać się kilka praktycznych sposobów na jego wykorzystanie:

Zmiany trądzikowe:
  • 50 kropli olejku wlej do 200ml toniku, który używasz na co dzień (bez alkoholu, najlepiej jak najmniej składnikowy) lub do napar z szałwii (ma właściwości między innymi łagodzące). Przemywaj buzię dwa razy dziennie. Taki tonik oczyści twoją buzię, odświeży i pozbawi ją zanieczyszczeń, a najważniejsze przy tym jest to, że nie wysuszy jej.
  • Kilkoma kroplami olejku smaruj twarz raz dziennie. Najpierw sprawdź czy olejek nie podrażni Twojej skóry, ponieważ w czystej postaci, może nadmiernie wysuszyć skórę twarzy. Będzie widocznie zaczerwieniona. Ja stosuję czysty olejek na buzię tylko punktowo. Zaleca się stosować olejek rozcieńczony na twarz, a nierozcieńczony można używać na pozostały części ciała.
  • Jeśli używasz maseczek z glinek, najlepiej zielonej (ta przeznaczona jest do skóry trądzikowej), dodaj do niej kilka kropel (7) olejku.
  • Masz zmiany skórne na dekolcie, plecach czy rękach, jeśli masz wannę, dodaj kilkanaście (do 20) kropel olejku do wanny z wodą.
  • Parówka na twarz, czyli sauna na twarz. Raz w tygodniu zrób napar z szałwii i dodaj do niego ok. 20 kropel olejku. Buzię nachyl nad naczynie z przygotowanym wcześniej roztworem, na bezpieczną odległość, tak aby się nie poparzyć, następnie przykryj głowę ręcznikiem i pozostań w tej pozycji ok.15 minut,
Walka z łupieżem i z przetłuszczaniem się włosów:
  • Dodaj na każde 100ml szamponu 10 kropel olejku, w ten sposób pomoże usunąć łupież, a Twoje włosy mniej będą się przetłuszczać. 
  • Zastosuj wyżej podaną proporcję do odżywek, czy maseczek do włosów.
Żaden komar Ci nie straszny:
  • Zapach olejku odstrasza owady, a przede wszystkim komary. Dzięki niemu idąc do lasu z olejkiem w miejscach, gdzie zazwyczaj używamy perfum, owady będą od nas trzymać się z daleka.
  • Jeśli już ukąsi Cię jakiś owad, smaruj miejsce ugryzienia kroplą olejku, to złagodzi swędzenie i delikatnie znieczuli to miejsce oraz pomoże szybciej powrócić do stanu sprzed ukąszenia.
  • Posmaruj kleszcza olejkiem i dopiero wtedy zacznij pomału go usuwać.
Drobne skaleczenia, oparzenia, ranki:
  • Po oczyszczeniu posmaruj miejsce olejkiem z drzewa herbacianego.
Ból gardła, katar, kaszel oraz inne problemy z układem oddechowym:
  • Dzięki zwalczaniu wielu bakterii gram-dodatnich i gram-ujemnych, wywołujących stany zapalne górnych dróg oddechowych, możesz wykorzystać olejek do niwelowania objawów oraz wspomagania walki z przeziębieniem i grypom. Stosowanie olejku do kąpieli, aromatyzacji powietrza (odświeżacze powietrza czy kominki aromaterapeutyczne) oraz inhalacji (tak jak w przypadku sauny na twarz). Wystarczy po kilka kropel. Olejek oczyszcza i dezynfekuje powietrze oraz zapobiega rozprzestrzenianiu się chorobotwórczych bakterii.
  • Jeśli dopadnie Cię infekcja, możesz wykorzystać olejek do masażu (5/6 kropli) i nacierania klatki piersiowej (5/6 kropli).
  • Ból gardła: na 250ml ciepłej wody (jedna szklanka) do 10 kropli olejku, dwa razy dziennie.
Zapalenie dziąseł:
  • Na 250ml ciepłej wody (jedna szklanka) do 10 kropli olejku, dwa razy dziennie.
  • Smarować 1/2 kroplami olejku obolałe miejsce.
Infekcja, grzybica, stóp, paznokci:
  • Po wymoczeniu stóp w ciepłej wodzie osusz i 2/3 krople olejku wetrzyj w stopy. Do wody, w której moczysz nogi, możesz dodać do 20 kropli olejku.
  • Paznokcie: dwa razy dziennie wcieraj, w miejsce zmian, 1/2 krople olejku.
Coś dla dzieci:
  • Wlej do pralki nakrętkę olejku, gdy pierzesz ubranka dla dzieci lub używasz pieluch.
Pocenie się nóg oraz pęknięcia skóry na piętach:
  • Mocz nogi w roztworze ciepłej wody z olejkiem. Na każdy litr wody, użyj 10 kropli olejku.
Mam nadzieję, że niczego nie pominęłam. Jak widzicie ten olejek to trochę taka apteczka, która warto posiadać. 



Coraz częściej pojawia się w produktach do pielęgnacji ciała. Coraz więcej osób poznaje jego właściwości. Są tacy, którzy nie wyobrażają sobie już swojej codziennej pielęgnacji bez niego.

Pamiętaj, że należy go stosować regularnie, aż do ustąpienia objawów, a później profilaktycznie. Jeśli przestrzega się tych zasad to, ten oleje naprawdę działa i przynosi efekty!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz